Tüp Mide Küçültme Ameliyatı Sleeve Gastrektomi Cerrahisi

        Sleeve Gastrektomi         "Sleeve Gastrektomi" olarak da bilinen tüp mide ameliyatlarında, midenin hacminin küçültülmesi (yaklaşık 60-100cc) ve böylece hastanın çok az gıdayla tokluk hissetmesi hedefleniyor. Bu amaçla, midenin belli bir bölümü cerrahi işlemle çıkarılıyor ve geriye tüp şeklinde (yaklaşık bir muz büyüklüğünde) bir mide bırakılıyor. Ayrıca midenin açlık hormonu salgılayan bölümü çıkarıldığı için hastada açlık hissi olmuyor. Bu operasyonla sadece alınan gıdanın miktarı kısıtlanıyor; gıdaların emilimi aynı şekilde devam ettiği için hastanın dışarıdan vitamin ya da mineral takviyesi alması gerekmiyor.        
       
         Tüp Mide Küçültme Ameliyatının öncelikli etkisi küçük bir mide hacmi ile az gıda alarak erken doyum sağlamaktır. Normal metabolizmada, doyma hissi mide duvarının gerilemesi ile olmalıdır. Yani mide yeteri kadar besinle dolduktan sonra duvar gerilimi ile beyne doygunluk sinyali gider ve yeme sonlandırılır. Tüp mide ameliyatı sonrası ince, tüp şeklinde bir mide kaldığından az miktarda gıda mide duvarında gerilmeye sebep olur ve doygunluk hissi oluşur.    

   

Nasıl Uygulanıyor

   

        Sleeve Gastrektomi 2         Tüp mide ameliyatları da laparoskopik yöntemle uygulanıyor. Küçük kesilerden karın boşluğuna girilerek ameliyat gerçekleştiriliyor.        
       
        Diğer obezite cerrahisi yöntemlerinde olduğu gibi sleeve gastrektomide laparoskopik dediğimiz kapalı yöntem ile yapılmaktadır. Yaklaşık yarım santimlik 5 adet küçük deliklerden yapılmaktadır (mide çıkarılan delik yaklaşık 2 cm dir). Ameliyat sonrası ağrının son derece az olması, iyi bir kozmetik sonuç ve erken mobilizasyon gibi laparoskopik cerrahinin tüm faydalarını obezite cerrahisinde de görmekteyiz. Sleeve gastrektomi de tek kullanımlık özel aletlerle mide kesilmekte ve aynı anda üzerine dikilmektedir.        
       
        Kesilme işlemi sonrası midenin yaklaşık %80 lik kısmı çıkarılır. İşlem sonrası kalan mide adeta muz şeklinde bir tüpü andırdığından dolayı teknik genellikle tüp mide olarak adlandırılmaktadır. Dikiş hattından olası bir kaçağı tespit etmek amaçlı mide özel bir boya ile şişirilir ve dikiş hattı kontrol edilir.    

   

Ameliyat Sonrası Dönem

   

Ameliyattan sonra küçük hacimlerde gıda alınmasıyla hastalar kolayca doygunluk hissedebiliyor ve bir süre sonra bu tokluk iştah kaybına dönüşüyor. Total gıda alımı anlamlı şekilde azalıyor. Ameliyattan sonraki birkaç yıl içinde kilo fazlasının %80-90’ı kaybediliyor.