Gastrik ByPass Cerrahisi

        Gastrik ByPass         Bu operasyon ile midenin büyük bir bölümü bypass edilerek küçük hacimli (30-50 cc) bir mide bölümü hazırlanarak ince barsaklara dikiliyor. Bu ameliyatta diğer obezite cerrahisi ameliyatlarında da olduğu gibi mide hacminin küçültülmesi hem de barsakların bir bölümünün devre dışı bırakılarak, tüketilen gıdaların bir kısmının emilmeden atılması hedefleniyor. Böylece hastalar hem daha az gıdayla doyuyorlar hem de aldıkları gıdaların tamamı emilmemiş oluyor.     

   

Nasıl Uygulanıyor

   

        Gastrik bypass cerrahisi de diğer obezite ameliyatları gibi genellikle laparoskopik yöntemle yapılıyor. Karın bölgesine açılan küçük kesilerden girilerek ameliyat gerçekleştiriliyor. Böylece hasta ameliyat sonrasında gelişebilecek olası yara enfeksiyonu ve fıtık gibi risklerden de çok büyük ölçüde korunmuş oluyor. Gastrik bypass sırasında robot kullanılması, üç boyutlu görüntü saglamasi ve zor işlemlerin kolaylıkla yapılabilmesi nedeniyle daha güvenli bir ameliyata olanak veriyor.     

   

Ameliyat Sonrası Dönem

   

Cerrahiden sonra küçük miktarlarda gıda alınmasıyla hastalar kolayca doygunluk hissedebiliyorlar ve bir süre sonra bu tokluk iştah kaybına dönüşüyor. Total gıda alımı ciddi şekilde azalıyor. Yeni oluşturulan midenin küçülmüş boyutuna ve azalmış gıda emilimine bağlı olarak, gerekli vitamin ve mineral desteklerin kullanımı için cerrahın ve diyetisyenlerin talimatlarının izlenmesi gerekiyor. Böylece hasta vitamin ve mineral kaybı yaşamadan kilo verebiliyor. Hastalar ameliyattan üç veya dört gün sonra evlerine gönderiliyor.