SAĞLIKLA GEL 2018

Sağlıklı ve fit bir sene için, yeni yıla sayılı günler kala beslenmeyle ilgili kötü alışkanlıklarımızı değiştirmeye başlayabiliriz. Ben beslenme programlarımı hazırlarken  danışanlarımla önce uzunca sohbet ediyorum. Beslenme alışkanlıklarında olan hataları buluyorum. Ve öncelikle bunları değiştirmekle başlıyorum işe …

Genelde beslenmede yapılan en çok yapılan yanlışlar beyaz ekmek tüketimin gün boyu çok miktarda tüketilen çay ve kahve gibi sıvı alımı sebebiyle su tüketilmemesi, içeceklere şeker eklenmesi …

Haydi artık bu hataları değiştirelim. Yeni yıla yeni alışkanlıklarla başlayalım.

  • Beyaz ekmek yerine tam tahıllı veya çavdarlı ekmeği tercih edelim.
  • Çay kahve tüketimimizi sınırlandıralım. Fazla kafein alımı sindirim sisteminde problemlere, kalp atışlarının hızlanmasına, idrara çıkmada artışa neden olabilir.
  • Vücut fonksiyonlarının çalışması için su en önemli ögelerdendir. Bu nedenle günlük en az 2-2,5 litre su tüketelim.
  • Hareketsizlik ise şişmanlığın, kardiyovasküler hastalıkların oluşturmaktadır. Bu nedenle yeni yıla girerken herkese günlük en az 30 dakika fiziksel aktivitede bulunalım.

 

Peki Yılbaşı Gecesi Ne Yemeli ?

Yılbaşı gecesinde menü çok zengindir. Ana yemekler, mezeler, tatlılar, kuruyemişler … Bizim yapmamız gereken ise ana yemeği gönül rahatlığı ile yemek için mezelerin yoğurtlu olanını tercih edip, o  gece ekmek tüketmemek. Senede bir defa böyle bir sofra kuruluyor cümlelerine kanmadan, gecenin tadını çıkartmak amacıyla sağlıklı yemekler tercih etme taraftarıyım. Elbette kuruyemiş de yiyeceğiz tatlı da. Fakat tatlı çeşitlerinden bir tane seçeceğiz(sütlü tatlı olmasına özen gösterin), kuruyemişi ise ara öğün gibi düşünüp ya yemekten 2-3 saat önce veya yemekten 2-3 saat sonra tercih edeceğiz. Ve tabiki o gün boyunca bol su içmeyi unutmayacağız.

Herkese Sağlık ve Fit Bir Sene Diliyorum

                                                                                               DYT.ELİF NUR BAŞARAN