OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI RAMAZAN DÖNEMİ

Bariatrik cerrahi uygulanan hastalarda uygulanan yöntem, cerrahi teknik farklılıkları ve hastanın beslenme önerilerine uyumu farklılık göstermektedir. Bu nedenle bariatrik cerrahi sonrasında oruç tutulabilir mi sorusuna standart bir cevap yoktur.
Cerrahi sonrası yeterli ve fazla kilo kaybı gerçekleştikten sonra yani 2. yıl hastaları, böbrek hastalığı ve sürekli ilaç kullanmak zorunda olduğu başka bir hastalığı yok ise oruç tutabilirler.
Dikkat edilmesi gereken nokta doktorun veya beslenme uzmanının önerdiği kalori ve sıvı tüketiminin iftar ve sahur vakitleri arasında uygun şekilde ve zamana yayılarak normal zamandaki miktarların alınmasının sağlanmasıdır. 
Ramazan ayı boyunca oruç tutmak, bariatrik cerrahi (obezite cerrahisi) uygulanmış hastalarda özellikle ilk yıl içerisinde zorluklar oluşturabilmektedir.
Özellikle Ramazan döneminin sıcak ve uzun yaz ayları bu süreci daha da güçleştirmektedir.
Birçok bariatrik yöntem bir seferde alınabilen gıda ve sıvı miktarını önemli ölçüde sınırlamaktadır ve bu yüzden hastalara gün boyunca öğün aralarında sık sık sıvı almaları tavsiye edilmektedir. Uzun yaz günlerinde oruç tutmak ise doğal olarak bu hastaları dehidratasyon (vücutta sıvı azlığı) riski ile karşı karşıya getirmektedir.