1-31 MART DÜNYA KOLOREKTAL KANSER FARKINDALIK AYI

Kolon kanseri sinsice ilerleyerek erken dönemde hiçbir belirti vermeyen, buna karşın polip halinde iken tespit edildiğinde önlenebilen bir kanser türüdür. Bu sebeple toplumun kolon kanseri konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla 2000 yılından beri her yıl 1-31 Mart Kolon Kanseri Farkındalık Ayı olarak kutlanılıyor.

İçerisinde bulunduğumuz Mart ayı dolayısıyla konu ile ilgili Özel Derman ve Balkan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Mehmet Akgün Tepeli ile Farkındalık Ayı kapsamında kolon kanseri, risk faktörleri, belirtileri ve erken teşhisin öneminden bahsetti.

Op. Dr. Tepeli: ‘‘Sindirim sisteminde incebağırsaktan sonra gelen yaklaşık 1,5-2 metre uzunluğundaki kısım kolon yani kalın bağırsaktır. Mide ve ince bağırsaktan geçtikten sonra kısmen sindirilen gıdalar kolona gelir. Kolon su ve minerali besinden ayırarak geri kalan kısmı anüsten atmak üzere depolama görevi görmektedir. Kolon kanserleri en sık görülen kanser türleri arasındadır.

Ancak erken evrelerinde tanı konulduğunda tedavisi en olanaklı kanser türleri arasındadır. Kolon kanserinin çoğu bağırsağın iç yüzeyini kapsayan mukozadan çıkıntı yapan polip dediğimiz oluşumlardan gelişmektedir. Özellikle 50 yaş üzerindeki insanlarda poliplere çok sık rastlamaktayız” dedi.

Kolon kanserinin kesin nedenin bilmemekle beraber, olası risk faktörleri sıralandı:

-50 yaş ve üzeri olmak,

-Kolonda polip tespit edilmiş olması,

-Diyet, beslenme şekli. Özellikle sebze ve meyveden fakir beslenmiş olmak.

-Obezite,

-Çevresel faktörler,

-Genetik bozukluklar. Bazı genlerdeki değişiklikler kanser riskini arttırmaktadır.

-Aşırı alkol kullanımı,

-Sigara tüketimi,

-Ülseratif Kolit veya Crohn Hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalıkları olması,

-Ailede kanser öyküsü olması,

-Kişinin daha önce kalınbağırsak, meme, yumurtalık, rahim, kolon kanseri geçirmiş olması gibi sebepler.

 

Op. DR. Tepeli: “Genellikle erken evrede belirti vermediği için başka hastalıklara bağlanabilir. Bu nedenle kişilere birkaç haftadan uzun süren sindirim sorunları ile ilgili belirti ve bulgularda mutlaka bir hekime başvurmalarını öneriyoruz” dedi.

 

Erken Teşhis Hayat Kurtarır

 

Op. Dr. Tepeli: “Kanser ne kadar erken tanınır ve tedavi edilirse o kadar iyi sonuç alınır. Kolon kanserlerinde bu durum daha önemlidir. Kolon kanserinin gelişimi genellikle yavaştır, 5-10 yıl sürer. Bu yüzden 50 yaş üzeri hastalarımıza gaita testi yaptırmalarını ve sonuca göre kolonoskopi işlemi öneriyoruz. Taramalar sırasında tespit edilen iyi huylu ya da kansere dönüşmemiş polipler alındığında kolon kanseri baştan engellenmiş olabilir. Tarama testlerinin sıklığı ve tipi doktor tarafından hastanın bireysel risk durumu, yaşı, sağlığı, hastalık öyküsü, ailede kanser öyküsü gibi durumlar değerlendirilerek yapılır.”