Çocukları obeziteden nasıl korumalıyız?

Çocuğunuzu çağımızın en tehlikeli hastalığı olan obeziteden korumak ister misiniz?

Obezite yani şişmanlık, genetik ve çevresel etkileşimleri olan, sadece irade yetersizliği ile açıklanamayacak kadar ciddi, psikolojik faktörlerin de etkin olduğu karmaşık ve kronik bir hastalıktır.

Modern hayatla birlikte obezite de daha fazla bir artış gözükmeye başlıyor. Özellikle çocuklarda egzersize, oyun oynamaya gittikçe daha az vakit ayırıp televizyon, bilgisayar ve video oyunlarının karşısında daha uzun süreler vakit geçirmeleri obezite hastalığını da beraberinde getiriyor. 

Çalışan ebeveynler hızlı yaşamlarında sağlıklı besleyici yemekleri hazırlamak için yeterli zaman bulamamakta bu da çocukları hazır beslenme ve fast food yiyeceklere yöneltmektedir. Gelişen teknoloji ve hızlı yaşam şartları;  bol elektronik, az hareket, bol abur cubur üzerine kurulmuş bir hayat ortaya çıkarır. Sonuç olarak ise obezite yani şişmanlık hastalığı daha sık ve daha erken yaşta görülmeye başlar. Daha sık, daha erken yaşta görülmeye başlayan obeziteyi; önlemenin tek yolu da ailece sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyip, sağlıklı beslenme ve egzersize mutlaka vakit yaratmaktan geçer.

Çocukluk çağında obeziteyi tanımak için yaşa göre kilo veya boya göre kilo büyüme eğrileri kullanılabildiği gibi Vücut Kütle İndeksi BMI( kg/boy m2) de yaygın olarak kullanılmaktadır. Obezite sınırı için aşağıdaki değerler kabul edilmektedir.

 

Yaş(yıl)      BMI(kg/m')

<14               19-20

  15               25

>16               28

 

Çocuklarımız için nelere dikkat etmemiz gerekir ?

Beslenme:

Besin tüketim miktarı ve seçimi obeziteyi etkileyen önemli faktörlerdendir. Kilolu kişiler genellikle yemeği fazla kaçırdıklarını itiraf etmektedirler. Ayrıca yağ içeriği yüksek besinlerin tercih edilmesinin de bu besinlerin enerji ihtiyacı için değil depolar için öncelikli kullanılması nedeniyle etken olduğu görülmüştür.

Kilolu kişilerin birçoğu sürekli çok yemek yemezler; genelde sağlıklı ve normal miktarda beslenirler fakat zaman zaman yeme krizine girerler. Bu krizlerin duygusal nedenlerle kadınlarda daha sık görüldüğü zannedilir fakat erkeklerde de görülmektedir.

Aktivite:

Çocukların ve gençlerin erişkinlerden daha aktif bir hayat sürdürdüğünü gösteren birçok çalışma olmakla birlikte asıl önemli olan hem o günkü hem de gelecekteki sağlık durumlarına yararlı olacak düzeyde egzersiz yapmalarıdır.

Modern yaşam stili hem istemli hem de istemsiz yapılan aktivitelerde azalmaya yol açmaktadır. Son yıllarda kilo alma ve obezitedeki artışın önemli nedenlerinden biri budur.

Televizyon izlemenin de obeziteye iki şekilde katkısı olabilir. Birincisi TV seyretmek aktivitelerin yerini aldığından aktivite azalmasına neden olur. İkinci olarak da TV karşısında uzun süre oturmak metabolizma hızında azalmaya yol açar.